محدودهٔ شهر العین

محدودهٔ مدینة العین: از شمال دهکدهٔ الفقع، از جنوب «أم الزمول»، از شمال غربی «الختم»، «سویحان» , واز سمت مشرق به «أم غافة» و «صاع» محدود می‌گردد.

[ویرایش] پیشینهٔ تاریخی

پیشینهٔ تاریخی «شهرالعین» به هفت هزار سال بیش بر می‌گردد. برخی گویند تاریخ پیشینه أش ۴۰۰۰ سال می‌باشد. در دوران عصر سنگ یا عصر حجر دوره‌ای است که در آن فناوری در راستای فرگشت انسانی گسترده‌گشت و زندگی انسانی از خاور آفریقا به سراسر جهان پراکنده‌گشت. در این دوران انسان‌هایی به این منطقه رسیده أند، ومجتمعات انسانی به پا نمودند. «شهرالعین» در طول این ازمنه یکی از آباد ترین واحه‌های مؤثر بر سر راه کاروان‌های تجارتی بوده‌است، که در زمان پیشین بنام « واحة العین » معروف بوده‌است و سرزمینی آباد و پر رونق بوده‌است. سرزمینی که مسکن قبائل بزرگ ومتعدد شبه‌جزیره عربستان بود، بی شک آنقدر بزرگ وانبوه وپرجمعیت بوده که نه تنها مردم دردامنه ارتفاعات کوهستانی زنجیره کوه حجر و دشتهای معتدل شمالی و جنوبی آن زندگی می‌کرده‌اند، بلکه جبر طبیعت و مقتضیات جغرافیائی آنهارا به نقات مختلف و اطراف « واحة العین » پراکنده ساخته ودر کوه ودشت و بیابان و دره و صحرا وبر فراز کوه‌های بلند زندگانی می‌نموده‌اند. روایت است که مردم این «شهر» بت پرست بوده أند مانند سایر قبائل شبه جزیره عربستان پیش از ظهور اسلام. آثار زیادی از آنها تا به حال برجای مانده‌است. «مدینة العین» به نام (منطقه شرقی) نیز نامیده می‌شود، نسبتاً به موقعیت جغرافیایی امارات متحده عربی. این شهر زیبا در فاصلهٔ ۱۶۰ کیلومتری شهر ابوظبی پایتخت دولت امارات واقع می‌باشد.

[ویرایش] وجه تسمیه

در مورد وجه تسمیه شهرالعین به این نام، به دلیل وجود چشمه‌های آب شیرین و فراوان در اطراف وکنار این منطقه العین نامگذاری شده‌است که به معنای چشمه است.

[ویرایش] جمعیت

بر طبق آمار سال ۲۰۰۳ میلادی جمعیت شهر العین ۲۵٫۳۸۰ نفر می‌باشد. ساکنان این شهر اهل سنت و مالکی مذهب هستند، یعنی از پیروان امام مالک بن انس هستند.

[ویرایش] جاذه‌های گردشگری

«شهرالعین» در حوزه بازاریابی‌های گردشگری و معرفی خود به عنوان دومین جاذبه گردشگری امارات است بعد از امارت شارجه، این شهر براساس یک راهبرد (استراتژی) روبه گسترش طولانی مدت گردشگری بوده‌است. «مدینة العین» از موقعیت جغرافیایی بی‌همتایش ومزایای بسیار زیادی برخوردار است. «العین» در کوهپایه جبل حفیت واقع شده و مرکز فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری امارت ابوظبی به حساب می‌آید. اماکن گوناگون گردشگری در این شهر وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:موزه العین، باغ وحش العین، پارک بازی هیلی، عین الفایضة (آب معدنی)، پارک مبزرة الخضراء، جبل حفیت، ودیگر جاهای باستانی، و قنات‌های آب که یکی از دیدگاه گردشگران منطقه‌است. «شهرالعین» یکی از مقاصد گردشگری مردم امارات است، همچنین این شهر یکی مناطق متنفس طبیعی اهالی منطقه‌است، چنانکه در مواسم مختلف مخصوصاً ایام بارش باران وفصل زمستان مردم از مناطق مختلفه امارات به این مکان می‌آیند، این شهر تمیز خاصی دارد وجاهایی واشکالهایی از صخرهای تاریخی وتکوینات ومجاری آب در اطراف درهٔ العین وجود دارد. قسمتی از این دره در تمام سال آب دارد وقسمت دیگر خشکیده‌است، گردشگران دراین قسمت خشکیده خیمه می‌زنند.

شهر العین به جشنواره بهار مشهور است، سالیانه «جشنواره بهار» (مهرجان الربیع) در این شهر زیبا برگزار می‌شود، «شهرالعین» مرکز فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری ابوظبی به شمار می‌آید. در این دوره از سال، گردشگران زیادی را از تمام شهرهای امارات و همچنین کشورهای حوزهٔ خلیج فارس و غیره به سوی شهر العین می‌شتابند. سالیانه در حدود ۱۳۰ هزار نفر زایر از شهر العین دیدن می‌کنند.

[ویرایش] نگارخانه